Szukaj w blogu

środa, 12 stycznia 2011

Ulgi PKP i PKS po zmianach

Generalnie podstawą ulg w przejazdach PKP i PKS są dwa akty prawne:
1. USTAWA z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002 r. Nr 175, poz. 1440 z późn. zm.),
2. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 25 października 2002 r. w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002 r. Nr 179, poz. 1495 z późn. zm.).
Ostatnie zmiany w tym zakresie wprowadzone Ustawą z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej. Zmiany te obowiązują od 1 stycznia 2011 roku.

Uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego przysługują w klasie 2 wyłącznie w określonych kategoriach pociągów i na podstawie określonych rodzajów biletów.
Osoba uprawniona do ulgowego przejazdu w klasie 2 na podstawie biletów jednorazowych korzystająca z przejazdu w klasie 1 zobowiązana jest do uiszczenia dopłaty w wysokości stanowiącej różnicę między należnością za pełnopłatny przejazd w klasie 1 a należnością za pełnopłatny przejazd w klasie 2.

Poniższe ulgi nie dotyczą:
- pasażerów odbywających podróż pociągami EuroCity i InterCity w komunikacji międzynarodowej,
- pasażerów w komunikacji autobusowej ekspresowej,
- pasażerów komunikacji miejskiej.

Do ulg (w różnej wysokości) uprawnienia posiadają: dzieci, uczniowie, studenci i nauczyciele, a także osoby niepełnosprawne i ich przewodnicy.
Jeśli chodzi o tę ostatnią grupę, po ostatnich zmianach sytuacja przestawia się w sposób następujący:

Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji (z wykluczeniem osób niewidomych) są uprawnione do ulgi w wysokości:
- 49% -  przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej, na podstawie biletów jednorazowych,
- 37% - przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach innych niż osobowe oraz autobusowego w komunikacji innej niż zwykła (przyspieszonej i pospiesznej).

Osoby niewidome uznane za niezdolne do samodzielnej egzystencji (I grupa) są uprawnione do ulgi w wysokości:
- 93%  - przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej, na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych,
- 51 % - przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach innych niż osobowe oraz autobusowego w komunikacji innej niż zwykła, na podstawie biletów jednorazowych lub imiennych miesięcznych.

Osoby niewidome, jeśli nie są uznane za osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji (II grupa) są uprawnione do ulgi w wysokości 37 % - przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego.

Przewodnik lub opiekun towarzyszący w podróży osobie niewidomej, albo osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji jest uprawniony do ulgi w wysokości  95% -  przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego.

Opiekun lub przewodnik to jedna osoba pełnoletnia, a w przypadku przewodnika osoby niewidomej - osoba, która ukończyła 13 lat, albo pies  przewodnik.

Dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne są uprawnione do ulgi w wysokości 78% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, a także na turnus rehabilitacyjny - i z powrotem.

Rodzice lub opiekunowie (jeden z rodziców lub opiekun) dzieci i młodzieży dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych są uprawnieni do ulgi w wysokości 78% - przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, a także na turnus rehabilitacyjny - i z powrotem.

Zestawienie ulg komunikacyjnych znajdzie Pani na poniższej stronie:
http://www.niepelnosprawni.gov.pl/uprawnienia-osob-niepelnosprawny/komunikacja--podroz/zestawienie-ulg-komunikacyjnych/

Dodatkowo polecamy przydatne informacje w zakresie ulg na przejazdy PKP:
http://www.pkp.pl/files/ulgi_ustawowe_niepelnosprawni.pdf

Więcej informacji