Szukaj w blogu

wtorek, 19 lipca 2011

Każdy ma prawo podróżować

Informujemy, że trwa kampania Informacyjna Komisji Europejskiej poświęcona prawom europejczyków w podróży:  http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/pl
Jedno z haseł kampanii to „Każdy ma prawo podróżować”.
Komisja Pragnie zwrócić uwagę na fakt, iż niemal co piąty mieszkaniec UE ma kłopoty z przemieszczaniem się.
Istnieją zapisy prawne, które mają osobom niepełnosprawnym pomóc w swobodnym podróżowaniu,
Aby mogli przemieszczać się tak jak wszyscy obywatele UE.
Niestety świadomość społeczna odnośnie przysługujących praw jest ciągle niska,
A bez wiedzy trudno egzekwować swoje prawa.

Każdy ma prawo podróżować !
Pod tym hasłem Komisja Europejska pragnie poinformować wszystkie osoby niepełnosprawne oraz o ograniczonej sprawności ruchowej o przysługujących im prawach i ułatwieniach w podróży, aby mogli swobodnie podróżować tak jak inni obywatele. Jest to część szerszej Kampanii informacyjnej o prawach pasażera w Unii Europejskiej, która trwa we wszystkich krajach członkowskich: http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/pl/

Co piąty Europejczyk ma problemy z podróżowaniem. Wynikają one między innymi z zaawansowanego wieku, poziomu niepełnosprawności, kłopotów poruszaniem się. Problem ten został dostrzeżony w Unii Europejskiej, w której w związku z tym wprowadzono przepisy prawne przyznające wszystkim jednakowe prawa w podróży.

Osoby z niepełnosprawnościami oraz o ograniczonej sprawności ruchowej mają prawo podróżować po wszystkich krajach członkowskich UE na zasadach niedyskryminacyjnych. Takie prawa przysługują zarówno w przypadku podróży lotniczych jak i kolejowych. Trwają pracę nad kolejnymi środkami transportu (autobus, żegluga śródlądowa), które również mają stad się bardziej przychylne. Wszak podróżowanie jest prawem wszystkich! Dla ułatwienia ich stosowania, pewien minimalny zakres uprawnień jest jednakowy na terenie całej Unii, jednakowa jest także procedura reklamacji oraz zażalenia, a każdy kraj członkowski ustanowił własny organ odpowiedzialny za przestrzeganie tych praw, gdzie poszkodowany może zwrócić się o pomoc. Nie trzeba być już więc specjalistą z prawa aby móc skutecznie egzekwować swoje prawa.

Warto na pewno zwrócić uwagę na zapis ogólny, głoszący, że wszystkie osoby niepełnosprawne są chronione przed dyskryminacją podczas dokonywania rezerwacji i wejścia na pokład samolotu. Osoby te mają również prawo do otrzymania pomocy na terenie lotniska (przy odlocie, po przylocie i podczas tranzytu) oraz na pokładzie samolotu. Zaleca się poinformowanie o swoich potrzebach z wyprzedzeniem 48 godzin.

Powinno się zapewniać pomoc odpowiadającą im szczególnym potrzebom (a więc np. w przypadku niesłyszących - na piśmie), aby niepełnosprawni mieli takie same możliwości podróżowania drogą lotniczą i kolejową jak inni obywatele, a pomoc ta jest nieodpłatna. Chodzi tu także o zatrudnienie odpowiednio wykwalifikowanego personelu (np. posługującego się językiem migowym).

Pomoc udzielana w portach lotniczych powinna m.in. umożliwiać przemieszczanie się z wyznaczonego punktu przylotu w porcie lotniczym do samolotu oraz z samolotu do wyznaczonego punktu odlotu z portu lotniczego, wraz z wejściem na pokład i zejściem z pokładu samolotu. Powyższe punkty powinny być oznaczone przynajmniej przy wejściach głównych do budynków terminali, w strefach ze stosikami odprawy, w pociągu, w kolejce naziemnej, na przystankach metra i autobusu, na postojach taksówek i w innych punktach dojazdowych oraz na parkingach samochodowych w portach lotniczych. Pomoc powinna być zorganizowana w sposób pozwalający uniknąć zakłóceń i opóźnień.
Wszystkie istotne informacje dostarczane pasażerom lotniczym powinny być przekazane w alternatywnych formach dostępnych dla osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz powinny być przynajmniej w tych samych językach, co informacje dostępne dla pozostałych pasażerów.

Szczególne prawa osób niepełnosprawnych to:
- zakaz odmowy przyjęcia rezerwacji na lot z powodu niepełnosprawności
- zakaz odmowy przyjęcia na pokład osoby niepełnosprawnej tylko z powodu niepełnosprawności
- dostosowanie form przekazu Informacji oraz rezerwacji do szczególnych potrzeb niepełnosprawnych
- pomoc w porcie lotniczym i na pokładzie samolotu.

W przypadku, gdy pasażer uważa, że jego prawa zostały naruszone, powinien zgłosić skargę do portu lotniczego bądź linii lotniczej. W przypadku braku odpowiedzi w ciągu 30 dni, pomocny może okazać się Urząd Lotnictwa Cywilnego, do którego można również złożyć skargę: http://www.ulc.gov.pl/

W przypadku kolei, zgodnie z przepisami dotyczącymi praw pasażerów kolei w Unii Europejskiej, osoby te nie mogą być w żaden sposób dyskryminowane lub gorzej traktowane ze względu na swoją niepełnosprawność. Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby mające trudności z poruszaniem się, mają prawo do pomocy podczas podróży koleją. Prawo to przysługuje każdemu, kto cierpi z powodu ograniczenia zdolności poruszania się, na przykład z powodu podeszłego wieku, urazu czy upośledzenia. Potrzeba pomocy powinna byd zgłoszona do przewoźnika telefonicznie lub pocztą elektroniczną nie później, niż 48 godzin przed planowanym terminem podróży.

Zgłoszenie powinno zawierać:
1. datę podróży;
2. relację (stacja wyjazdu, stacja przyjazdu, stacja przesiadania się) z określeniem, na jakiej stacji potrzebna jest pomoc;
3. planowaną godzinę odjazdu i przyjazdu;
4. numer wagonu i miejsca – jeżeli podróż będzie odbywała się pociągiem (wagonem) z rezerwacją miejsc;
5. rodzaj niepełnosprawności;
6. informację czy w podróży będzie uczestniczyła inna osoba (opiekun) lub pies przewodnik;
7. informację o przewożonym przez pasażera bagażu;
8. dodatkowe informacje (np. proponowane miejsce spotkania);
9. imię i nazwisko podróżnego oraz telefon kontaktowy.

Zgłoszenia potrzeby udzielenia pomocy należy kierować do przewoźników:
Aktualne numery telefonów i adresy poczty elektronicznej dostępne są na stronach internetowych przewoźników, w punktach informacji, a także w formie ogłoszeń wywieszonych na dworcach.
W przypadku późniejszego zgłoszenia otrzymanego od osoby z niepełnosprawnością, lub nawet jego braku, pracownicy kolei mają obowiązek podjąć starania w celu umożliwienia tej osobie odbycia zaplanowanej podróży. Przewoźnicy kolejowi mają obowiązek udzielenia wyczerpującej odpowiedzi na pytania dotyczące dostępności obiektów i taboru kolejowego oraz udogodnieniach dostępnych podczas podróży. Osoby o widocznej niepełnosprawności ruchowej, w tym poruszające się na wózku inwalidzkim, a także osoby niewidome, które nie posiadają ważnego biletu, nie muszą zgłaszać się do obsługi pociągu w celu jego nabycia. Bilet kupują podczas kontroli bez dodatkowej opłaty.

Jeżeli osoba z niepełnosprawnością nie będzie usatysfakcjonowana poziomem otrzymanej pomocy, powinna złożyć skargę na naruszenie praw pasażera do przewoźnika, z którego usług korzystała podczas podróży. W sytuacji, gdy uzyskana odpowiedź nie będzie satysfakcjonująca (lub nie zostanie udzielona w terminie 30 dni), możliwe jest złożenie do Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego (ul. Chałubioskiego 4; 00-928 Warszawa) pisemnej skargi na naruszenie przepisów rozporządzenia nr 1371/2007/ WE dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym. Skarga będzie rozpatrzona w trybie postępowania administracyjnego.

Organizatorem Kampanii jest Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Transportu i Mobilności.

W sprawach związanych z prawami pasażera należy kontaktować się z::
Urząd Transportu Kolejowego: pasazer@utk.gov.pl, Tel: 801 04 40 80 (w dni robocze w godz. 9:00-10:00)
Urząd Lotnictwa Cywilnego: 022 520 74 84

Filmiki:
Wersja długa:
http://ec.europa.eu/avservices/video/videoplayer.cfm?ref=I066339&videolang=pl&sitelang=en
Wersja krótka:
http://www.youtube.com/watch?v=MKsKVXxCR84

Więcej informacji