Szukaj w blogu

środa, 23 marca 2011

Program "Komputer dla Homera" - APEL PZN

W związku z tym, iż w pełni zgadzamy się i w pełni popieramy apel Polskiego Związku Niewidomych w sprawie rozpoczęcia realizacji programu „Komputer dla Homera”, pozwoliliśmy sobie na przetoczenie jego pełnej treści:

Szanowni Państwo,

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z apelem Polskiego Związku Niewidomych w sprawie pozbawienia możliwości zakupu sprzętu pozwalającego uczyć się, pracować i funkcjonować na co dzień osobom niewidomym i słabowidzącym. Po zapoznaniu się z apelem prosimy o wyrażenie swojego poparcia. Można to zrobić przesyłając emaila na adres: homer@pzn.org.pl  lub wysyłając formularz kontaktowy znajdujący się na stronie Polskiego Związku Niewidomych (www.pzn.org.pl).
Polski Związek Niewidomych, w imieniu środowiska osób niewidomych wyraża swój protest w odpowiedzi na docierające do nas z Zarządu PFRON informacje, że osoby z dysfunkcją narządu wzroku, w tym dzieci i młodzież, będą pozbawione możliwości dofinansowania zakupu  specjalistycznych elektronicznych urządzeń i sprzętu umożliwiających kształcenie, pracę zawodową i codzienne funkcjonowanie. Dzieje się tak już drugi rok z rzędu.
Sprzeciwiamy się temu, że również i w tym roku nie zostanie ogłoszony konkurs pozwalający aplikować o pomoc w ramach  programu "Komputer dla Homera 2010", zatwierdzonego uchwałą Rady Nadzorczej nr 4/2010. Mimo, że procedury tego programu (stanowiące załącznik do uchwały nr 222/2010 Zarządu PFRON z dnia 26 sierpnia 2010 r.) są dużo mniej korzystne dla środowiska niewidomych w stosunku do obowiązujących w  poprzedniej edycji programu tj. "Komputer dla Homera 2003" (co było przedmiotem uwag zgłaszanych przez Polski Związek Niewidomych w 2010 roku), to jednak stwarzały pewne możliwości pomocy osobom z dysfunkcją wzroku w zakupie sprzętu elektronicznego oraz oprogramowania.
Elektronika i informatyka stworzyły osobom z uszkodzonym wzrokiem, nawet tym, które nic nie widzą, niewyobrażalnie wielkie możliwości dostępu do informacji, edukacji, zdobywania i podwyższania kwalifikacji zawodowych, wykonywania pracy zawodowej, naukowej, twórczej, a także sprawnego funkcjonowania na co dzień (zdobywania wiedzy ogólnej, prowadzenia korespondencji i in.).
Szczególnie dotkliwe jest to, że niewidomi nie mogą liczyć na pomoc w zaopatrzeniu się w oprogramowanie i sprzęt przystosowany specjalnie do ich potrzeb - cena takiego sprzętu jest nawet dziesięciokrotnie wyższa niż cena podstawowego oprogramowania i sprzętu komputerowego. Stanowi to ogromną barierę, by w taki sprzęt mogła się zaopatrzyć osoba niewidoma samodzielnie.
Bez pomocy  umożliwiającej  zaopatrzenie się  (lub modernizację czy rozbudowę):
- w oprogramowanie specjalistyczne (np. generujące mowę syntetyczną, pozwalające interpretować cyfrowe informacje graficzne, umożliwiające powiększenie obrazu wyświetlanego na ekranie, konwersję różnego rodzaju systemów komunikowania się np. pisma drukowanego na pismo brajla i odwrotnie),
- w specjalistyczny sprzęt taki jak urządzenia brajlowskie (np. drukarki, monitory/linijki brajlowskie), urządzenia do odtwarzania i przetwarzania dźwięku w formacie cyfrowym (np. dyktafony, notatniki cyfrowe) urządzenia ułatwiające poruszanie (np. urządzenie do nawigacji GPS),
osoby niewidome staną się grupą, której będzie  trudno się kształcić, podnosić poziom wykształcenia, zdobywać i utrzymać zatrudnienie, uczestniczyć w życiu społecznym m. in. komunikować się z innymi, zdobywać informacje powszechnie dostępne dla osób nie mających problemów wzrokowych.
Dlatego apelujemy, aby Program "Komputer dla Homera 2010" został wdrożony w życie a niewidomi mogli otrzymać pomoc w zaopatrzeniu się w bezcenny dla nich sprzęt.

Anna Woźniak-Szymańska
Prezes Zarządu Głównego
Polskiego Związku Niewidomych 

--------------------

Jak napisałam  na wstępie, Fundacja Razem Do Celu popiera powyższy apel.
W ramach programu „Komputer dla Homera” osoby niewidome i słabowidzące mogły  otrzymać dofinansowanie do podstawowego sprzętu komputerowego (np. laptop lub komputer stacjonarny), specjalistycznego sprzętu (np. odpowiednio duży monitor, powiększalnik – przykładowy powiększalnik możecie Państwo zobaczyć na naszym Blogu) i oprogramowania (np. programy udźwiękawiające dla osób zupełnie niewidomych i powiększające dla słabowidzących).
Sprzęt komputerowy, zwłaszcza specjalistyczny jest bardzo drogi. Jego cena przewyższa możliwości finansowe zdecydowanej większości osób niewidomych i słabowidzących. Tym bardziej, że osoby niewidome i słabowidzące są jedną z najbardziej wykluczonych grup z rynku pracy. Choć jest to bezpodstawne, to pracodawcy maja ogromne opory przed zatrudnieniem osób z dysfunkcją wzroku. Pokutuje przesąd, że osoba słabowidząca, a już z całą pewnością niewidoma nic nie jest w stanie samodzielnie zrobić, chyba że coś „popsuć”. Pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś to się zmieni, przecież coraz więcej przedstawicieli tej grupy udowadnia, że naprawdę bardzo dużo można, choć oczy niewiele widzą. Wiem to z całą pewnością, gdyż sama jestem osobą słabowidzącą.
Jednak żeby „móc wiele” i żeby pokazać się światu, osoby niewidome i słabowidzące potrzebują sprzętu komputerowego, który wspomoże lub zastąpi wzrok. Dzięki niemu możliwy jest kontakt ze światem. Sprzęt komputerowy to dla osób niewidomych nowoczesne oczy, a dla słabowidząych najlepsze wsparcie resztek widzenia.

Dzisiejsza technika daje ogromne możliwości, ale żeby z nich skorzystać niezbędne jest finansowe wsparcie.

--------------------






Powyższe zdjęcia ukazują działanie programu powiększającego, który ułatwia osobom słabowidzącym pracę z wykorzystaniem komputera. Jak Państwo zauważycie powiększany obraz jest widoczny fragmentarycznie. Jednakże nie jest to specjalnym utrudnieniem, gdyż obraz jest ruchomy.
Przepraszamy za jakość zdjęć. Choć im daleko do ideału, to uznaliśmy że i tak warto jest te zdjęcia pokazać.

Więcej informacji