Szukaj w blogu

wtorek, 26 kwietnia 2011

Niewidomi mogą samodzielnie składać oświadczenia woli: uchylony art. 80 k.c.

W dniu 16 kwietnia 2010 r. weszła  w życie ustawa z dnia 8 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 40, poz. 222).
Ustawa ta nowelizuje kodeks cywilny w ten sposób, iż uchylony zostaje artykuł 80.  Jest to istotne dla osób niewidomych.

Art. 80 kodeksu cywilnego stanowił: „Jeżeli osoba nie mogąca czytać ma złożyć oświadczenie woli na piśmie, oświadczenie powinno być złożone w formie aktu notarialnego”.
Oznaczało to, że osoba nie mogąca samodzielnie przeczytać dokumentu, który miała podpisać, musiała złożyć swoje oświadczenie w tej sprawie w formie aktu notarialnego.
Choć przepis powstał w celu ochrony interesów analfabetów, to  dotyczył także osób niewidomych.
W związku z tym, że nie było uregulowane, kto ponosi koszt aktu notarialnego, koszt ten obciążał osobę nie mogącą czytać. Nie było żadnych regulacji, które przyznawałyby ulgę lub zwolnienia z opłat przy korzystaniu z usług notariusza.

Przez wiele lat niewidomi składali swoje podpisy i omijając formę aktu notarialnego uczestniczyli w obrocie prawnym jako pełnoprawne podmioty. Jednakże od kilku lat zaczęły pojawiać się problemy. Różne instytucje żądały przy każdym podpisie osoby niewidomej obecności notariusza, co bardzo utrudniało życie.

Brak tego przepisu spowoduje, że kontrahent osoby niewidomej nie będzie mógł żądać od niej, by składała swoje oświadczenie woli (dotyczące np. zawarcia umowy) w formie aktu notarialnego.
Po uchyleniu artykułu 80 nikt nie zabrania osobie, która nie ufa kontrahentowi, albo ma wątpliwości co do jego uczciwości skorzystać z formy aktu notarialnego przy zawieraniu umowy.
Niewidomy, który obawia się, że zostanie oszukany, może również poprosić, by towarzyszyła mu osoba zaufana, która odczyta dany dokument. Kontrahent nie ma prawa odmówić udziału takiej osoby.
Ponadto jeżeli oświadczenie woli zostało złożone pod wpływem błędu (druga strona świadomie wprowadziła osobę niewidomą w błąd co do treści zawieranej umowy), to zawsze istnieje przepis kodeksu cywilnego (art. 84), który pozwala na uchylenie się od skutków prawnych takiego oświadczenia.

Źródło oraz więcej informacji:
http://www.pzn.org.pl/aktualnosci/844-uchylenie-artykuu-80-kodeksu-cywilnego.html

Więcej informacji