Szukaj w blogu

poniedziałek, 14 lutego 2011

Filmy przyrodnicze dla osób niewidomych

Audiodeskrypcja - technika narracyjna, która za pomocą dodatkowych, werbalnych opisów udostępnia odbiór treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym. Audiodeskrypcja pozwala osobom niewidomym na możliwość odbioru sztuki wizualnej, np. malarstwa, czy gry aktorskiej - dlatego też stosowana jest m.in. w muzeach, kinematografii czy teatrze.

Audiodeskrypcja w Polsce rozpropagowana została przede wszystkim w filmie, gdzie przybiera postać dodatkowej ścieżki dźwiękowej podczas istniejących przerw pomiędzy dialogami. Opis nie wypełnia każdej dostępnej przerwy, nie przedstawia motywacji ani zamiarów przedstawionej w filmie postaci, nie charakteryzuje znanych dźwięków. Pozwala w ten sposób niewidomym i słabowidzącym widzom usłyszeć emocje w głosach aktorów, wsłuchać się w dźwiękowe tło obrazu. Opisywane są natomiast takie wizualne elementy kompozycji obrazu filmowego jak: inscenizacja, scenografia, gra aktorów, kostiumy, barwy i światło, których osoby niewidome nie są w stanie wychwycić.

Pierwszy publiczny pokaz polskiej audiodeskrypcji miał miejsce w roku 1999 w Muszynie na konferencji organizowanej przez Bibliotekę Centralną PZN. Był to pokaz filmu nagranego na kasecie VHS.
27 listopada 2006 r. odbył się pierwszy w Polsce oficjalny seans kinowy pełnometrażowego filmu z audiodeskrypcją - białostockie Kino "Pokój", film pt. "Statyści".
14 czerwca 2007 r. pierwszy telewizyjny serial z audiodeskrypcją w Polsce - Telewizja Interaktywna TVP, serial pt. "Ranczo"
14 listopada 2007 r. pierwszy W Polsce spektakl teatralny z audiodeskrypcją - Białostocki Teatr Lalek, spektakl pt. "Jest królik na księżycu"
21 lutego 2008 r. pierwszy w Polsce pełnometrażowy film z audiodeskrypcją dla niewidomych i napisami dla niesłyszących na płycie dvd - TiM Film Studio, film pt. "Katyń"
15 października 2010 r. - premiera filmu "Chopin - pragnienie miłości" z audiodeskrypcją. Przygotowano ją w dwóch wersjach językowych - po polsku i angielsku. Pierwszy raz w historii audiodeskrypcję przetłumaczono z innego języka na język angielski.

Źródło: Wikipedia

Z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie przygotowało nagranie audiodeskrypcji do trzech, zwieńczonych licznymi nagrodami, filmów przyrodniczych zrealizowanych przez Tomasza i Michała Ogrodowczyków z Leśnego Studia Filmowego w Bedoniu. 

W efekcie powstały filmy szczególne, pierwsze w Polsce dokumentalne filmy przyrodnicze z audiodeskrypcją, pozwalające osobom niewidomym zobaczyć poprzez słowa przyrodę. Filmy ze ścieżką dźwiękową audiodeskrypcji, to: "Moczary i uroczyska", "Rok w puszczy" oraz "Na skraju lasu".

Filmy przyrodnicze dla niewidomych: "Moczary i uroczyska", "Rok w puszczy" oraz "Na skraju lasu " z audiodeskrypcją:
http://www.audiodeskrypcja.org.pl/index.php/aktualnosci/127-przyrodnicze-filmy-dokumentalne-z-audiodeskrypcja

Polecamy lekturę:
Firmy zrezygnują z zakładu pracy chronionej
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/486842,firmy_zrezygnuja_z_zakladu_pracy_chronionej.html

Więcej informacji