Szukaj w blogu

wtorek, 22 lutego 2011

Wystąpienie do Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ustalania prawa do świadczeń z pomocy społecznej w sytuacji, gdy rodzinny wywiad środowiskowy nie został przeprowadzony.

„Z treści przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej wynika, iż organ prowadzący postępowanie o przyznanie świadczenia z pomocy społecznej obligatoryjnie przeprowadza wywiad środowiskowy bądź jego aktualizację. Wywiad środowiskowy stanowi szczególny dowód w postępowaniu administracyjnym, a jego obligatoryjny charakter powoduje, że organy odmawiają udzielenia pomocy, jeżeli wnioskujący o pomoc niezależnie od powodu uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu. W opinii Rzecznika sytuacja ta pozostaje w sprzeczności z treścią art. 7 i 77 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, które nakładają na organ administracji obowiązek zebrania w sposób wyczerpujący i rozpatrzenia całego materiału dowodowego. Dopiero, gdy materiał dowodowy nie daje podstaw do stwierdzenia istnienia przesłanek przyznania świadczenia, możliwa jest odmowa jego przyznania. Sam brak współdziałania z pracownikiem socjalnym osoby wnioskującej o przyznanie świadczeń z pomocy społecznej, skutkujący niemożnością przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, nie może stanowić podstawy do uznania o nieistnieniu przesłanek do przyznania świadczenia z pomocy społecznej. Istnienie lub nieistnienie przesłanek przyznania świadczenia winno być oparte na materiale dowodowym zgromadzonym w sprawie w wyniku prawidłowo przeprowadzonego postępowania. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o przedstawienie stanowiska w kwestii podjęcia działań legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia bardziej elastycznej regulacji w omawianym zakresie.”

Treść  wystąpienia:

--------------------

Informacja o  waloryzacji emerytur i rent rolniczych od dnia 1 marca 2011 r.

"Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Białymstoku informuje, że zgodnie z art. 48 ustawy z 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, w związku z art. 94 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z dniem 1 marca 2011 r. zostaną zwaloryzowane wskaźnikiem 103,1% wszystkie rolnicze emerytury  i renty  oraz renty socjalne wypłacane na dzień 28 lutego 2011 r.
Waloryzacja polega na przemnożeniu kwoty emerytury podstawowej, od 1 marca 2011 r. wynoszącej 728,18 zł przez wskaźnik wymiaru ustalony indywidualnie dla każdego świadczenia.
Kwota najniższej emerytury pracowniczej wzrośnie o 3,1% i od 1 marca 2011 r. wyniesie miesięcznie 728,18 zł  (brutto). Do tej kwoty wzrośnie również od  1 marca 2011 r. wysokość rolniczej emerytury podstawowej.
Waloryzacja obejmie wg przewidywań Kasy około 1,35 mln świadczeń i zostanie przeprowadzona w marcu 2011 r., a dla emerytur i rent wypłacanych kwartalnie – w kwietniu br., w ustalonych dla każdego świadczeniobiorcy terminach płatności. Nowa wysokość świadczenia zostanie ustalona w drodze decyzji."

Więcej informacji oraz zestawienie podstawowych wysokości świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników: http://www.wrotapodlasia.pl/pl/wiadomosci/komunikaty/Informacja_o_waloryzacji_emerytur_i_rent_rolniczych_od_dnia_1_marca_2011_r.htm

Polecamy lekturę:
ZUS: PIT z ZUS
http://www.popon.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=22192&Itemid=9

Więcej informacji