Szukaj w blogu

sobota, 30 kwietnia 2011

Kobiecie z powodu niepełnosprawności odmówiono udzielenia ślubu

Za każdym razem, gdy spotykam się z dyskryminacją osoby niepełnosprawnej, jestem głęboko poruszona. Jednakże chyba jeszcze nigdy nie byłam aż tak wstrząśnięta. Urzędnicy USC brak elementarnej wiedzy i chęci dotarcia do niej rekompensują nieludzką bezdusznością, której ofiarą pada niepełnosprawna osoba, a w zasadzie niepełnosprawne osoby.

Pani Katarzyna cierpi na dziecięce porażenie mózgowe: porusza się na wózku, ma niesprawne ręce, niewyraźnie mówi. Jest sprawna psychicznie, normalnie funkcjonuje. Skończyła studium ekonomiczne.
Pan Andrzej ma wadę serca, od śmierci rodziców Katarzyny opiekuje się nią. Od dwóch lat mieszkają razem. Utrzymują się z rent, mają jednak chęć podjąć pracę zarobkową. Pani Katarzyna posiada komputer i mogłaby pracować w domu, Pan Andrzej z zawodu jest ogrodnikiem.
W tym roku postanowili, że wezmą ślub cywilny. Niestety urzędnicy USC w warszawskiej Pradze uznali, że niepełnosprawność Pani Katarzyny dyskwalifikuje ją i odmówili udzielenia ślubu. Po zewnętrznym wyglądzie postawili diagnozę choroby psychicznej.

O tym, że Pan Andrzej i Pani Kasia będą mogli założyć rodzinę ma zadecydować sąd.

Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Wojciecha Karpieszuka „Ślub stulecia w Warszawie”:
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,9512724,Slub_stulecia_w_Warszawie.html

--------------------
Pewnie niewielu z Państwa wie, że obecnie w polskim prawie obowiązuje przepis mówiący, że „Nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.” - Art. 12. § 1, Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny opiekuńczy.
--------------------

Wyjaśniamy:

- Dziecięce porażenie mózgowe nie jest chorobą psychiczną. Nie jest w ogóle jednostką chorobową, lecz zespołem objawów.
- W porażeniu mózgowym mogą wystąpić zaburzenia w rozwoju umysłowym, ale nie muszą.

Dziecięce porażenie mózgowe  to zespół przewlekłych i niepostępujących zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego powstałych w wyniku uszkodzenia mózgu w czasie ciąży, w czasie okołoporodowym lub w pierwszych latach życia.

Więcej informacji