Szukaj w blogu

wtorek, 5 kwietnia 2011

Udostępnianie informacji o stanie zdrowia osobom trzecim

Od kilku miesięcy funkcjonuje rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące udostępniania informacji o stanie zdrowia osobom trzecim. Zgodnie z nim w indywidualnej wewnętrznej dokumentacji pacjenta zamieszcza się lub dołącza do niej m.in.:
1) oświadczenie pacjenta o upoważnieniu osoby bliskiej do uzyskiwania informacji o jego stanie zdrowia i udzielonych świadczeniach zdrowotnych, ze wskazaniem imienia i nazwiska osoby upoważnionej oraz danych umożliwiających kontakt z tą osobą, albo oświadczenie o braku takiego upoważnienia;
2) oświadczenie pacjenta o upoważnieniu osoby bliskiej do uzyskiwania dokumentacji, ze wskazaniem imienia i nazwiska osoby upoważnionej, albo oświadczenie o braku takiego upoważnienia.

Podstawa prawna:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. z 2010 r. Nr 252, poz. 1697)

Jak wyjaśnia Rzecznik Prasowy Ministerstwa Zdrowia,  oświadczenia te służą realizacji prawa pacjenta w zakresie zachowania w tajemnicy informacji o jego stanie zdrowia i udzielonych mu świadczeniach zdrowotnych oraz do wskazania osoby, której takie informacje mogą być przekazane.
Po śmierci pacjenta, prawo wglądu do jego dokumentacji medycznej ma osoba upoważniona przez pacjenta za życia. Nie jest wymagane złożenie odrębnego upoważnienia na wypadek śmierci. W przypadku lekarza rodzinnego, złożone przez pacjenta oświadczenie, zachowuje ważność do czasu jego odwołania lub zmiany – bez konieczności powtarzania przy każdej wizycie u lekarza.

Zawarte w rozporządzeniu z 2010 r. regulacje obowiązują od dnia 1 stycznia 2011 r. i mają zastosowanie do dokumentacji medycznej prowadzonej po tym dniu.

Więcej informacji