Polecam Państwu artykuł „Chorzy pozostawieni samym sobie. Jak przeżyć za rentę?” Autorstwa Joanny Klimowicz. Bohaterem artykułu jest mężczyzna z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, który utrzymuje się z niewystarczającej na przeżycie niespełna 500 złotowej renty, i który mimo wieloletnich starań nie może znaleźć zatrudnienia.
Artykuł porusza bardzo ważną kwestię, gdyż historia Pana Perkowskiego nie jest odosobnionym przypadkiem. W Polsce bardzo dużo osób z powodu niepełnosprawności żyje poniżej jakiegokolwiek minimum, bez szans na założenie rodziny, na samodzielność, na to wszystko co składa się na życie osób pełnosprawnych. I to wcale nie dlatego, że brakuje im wykształcenia, kwalifikacji i chęci do pracy. Do naszej Fundacji zgłasza się wiele osób, które pomimo naprawdę poważnych schorzeń chcą pracować, ale brakuje pracodawców chcących ich zatrudnić.
W artykule została poruszona kwestia likwidacji zakładów pracy chronionej. Osobiście nie ubolewam nad tym. Mam wieloletnie doświadczenie z ZPCh. I nie uważam, że są one dobrym rozwiązaniem.
Moim marzeniem jest, aby pracodawcy nieposiadający statusu zakładu pracy chronionej przekonali się do zatrudniania osób niepełnosprawnych.
Może poniższe słowa będą zachętą:
„Około ¼ naszej stałej ponad 400-osobowej załogi to osoby niepełnosprawne. Z naszego doświadczenia wynika, iż niepełnosprawni pracujący w naszej firmie są zazwyczaj wyjątkowo lojalni, sumienni, pracowici i oddani swojej pracy, która nierzadko jest dla nich wartością samą w sobie. Ambicją i zaangażowaniem rekompensują ograniczenia wynikające z niepełnosprawności. Nie brak im wykształcenia i kwalifikacji, często są bardzo utalentowani, a nierzadko umiejętnościami przewyższają innych pracowników. Na dowód tego warto wskazać, że niektórzy z nich zajmują kierownicze stanowiska w naszej firmie, w tej grupie są też i liderzy wydajności pracy.”
Powyższy cytat pochodzi ze strony AC SA
http://www.ac.com.pl/pl/doc/300/aktywnosc-prospoleczna
Czytaj artykuł:
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,9989497,Chorzy_pozostawieni_samym_sobie__Rozmowa_z_Arlukowiczem.html
"Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny". Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
Nasze blogi i fora
Szukaj w blogu
Warto wiedzieć - poznaj swoje prawa
- Asystent Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku
- Bezpłatne porady prawne w Białymstoku
- Dodatek mieszkaniowy
- Dofinansowanie do leków
- Dofinansowanie uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych
- Komunikacja miejska w Białymstoku
- Komunikacja: Karta parkingowa
- Komunikacja: Prawa osób niepełnosprawnych podczas podróży koleją
- Komunikacja: Prawo jazdy
- Komunikacja: Transport lotniczy
- Komunikacja: Ulgi PKS i PKP
- Komunikacja: Zwolnienie od obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa
- Podatki: Ulga prorodzinna na dorosłe dzieci z niepełnosprawnością
- Podatki: Zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych
- Podatki: Zwolnienie z opłat i podatków lokalnych
- Posiłek dla potrzebujących
- Wykaz agencji zatrudnienia w Białymstoku
- Wykaz zakładów pracy chronionej w Białymstoku
- Zwolnienie z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego
poniedziałek, 25 lipca 2011
Warto wiedzieć - Zakład Ubezpieczeń Społecznych
- Przyznanie świadczenia w drodze wyjątku
- Wysokość świadczeń oraz kwot przychodów powodująch ich zmniejszenie lub zawieszenie
- Zawieszanie prawa do renty socjalnej
- Zmniejszanie i zawieszanie emerytury oraz renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej
- ZUS w internecie
- Łączenie renty socjalnej z rodzinną