Zgodnie z art. 20 Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
1) w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym na wniosek lekarza, pod którego opieką znajduje się ta osoba, nie częściej niż raz w roku;
2) w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
Wynagrodzenie za czas zwolnień od pracy oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.
Łączny wymiar zwolnienia od pracy w wymiarze do 21 dni roboczych i dodatkowego urlopu wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych (tzw. urlop rehabilitacyjny), nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.
Turnus rehabilitacyjny oznacza zorganizowaną formę aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1
z dnia 22 maja 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania zwolnień od pracy osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym (Dz. U. z dnia 5 czerwca 2003 r.)
Na podstawie art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Pracodawca udziela osobie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności zwolnienia od pracy na podstawie wniosku lekarza sprawującego opiekę nad tą osobą o skierowanie na turnus rehabilitacyjny.
2. Wniosek lekarza określa rodzaj turnusu i czas jego trwania.
3. Skierowanie na turnus rehabilitacyjny osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przedstawia pracodawcy w takim terminie, który umożliwi zapewnienie normalnego toku pracy w zakładzie.
§ 2. Podstawą wypłaty wynagrodzenia za czas zwolnienia jest przedłożony pracodawcy dokument, który potwierdza pobyt na turnusie, wystawiony przez organizatora turnusu.
§ 3. Traci moc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 24 kwietnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania zwolnień od pracy osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym (Dz. U. Nr 55, poz. 356).
§ 4. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Więcej informacji o prawie do korzystania ze zwolnienia znajdziecie Państwo na stronie:
http://www.niepelnosprawni.gov.pl/uprawnienia-pracownika/prawo-do-korzystania-ze-zwolnien/
Kiedy można skorzystać ze zwolnienia od pracy - pisze w Poradni Kadrowej Dziennika Gazety Prawnej doradca prawny POPON Elżbieta Sadło
http://www.popon.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=23860&Itemid=9
"Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny". Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
Nasze blogi i fora
Szukaj w blogu
Warto wiedzieć - poznaj swoje prawa
- Asystent Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku
- Bezpłatne porady prawne w Białymstoku
- Dodatek mieszkaniowy
- Dofinansowanie do leków
- Dofinansowanie uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych
- Komunikacja miejska w Białymstoku
- Komunikacja: Karta parkingowa
- Komunikacja: Prawa osób niepełnosprawnych podczas podróży koleją
- Komunikacja: Prawo jazdy
- Komunikacja: Transport lotniczy
- Komunikacja: Ulgi PKS i PKP
- Komunikacja: Zwolnienie od obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa
- Podatki: Ulga prorodzinna na dorosłe dzieci z niepełnosprawnością
- Podatki: Zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych
- Podatki: Zwolnienie z opłat i podatków lokalnych
- Posiłek dla potrzebujących
- Wykaz agencji zatrudnienia w Białymstoku
- Wykaz zakładów pracy chronionej w Białymstoku
- Zwolnienie z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego
poniedziałek, 25 lipca 2011
Warto wiedzieć - Zakład Ubezpieczeń Społecznych
- Przyznanie świadczenia w drodze wyjątku
- Wysokość świadczeń oraz kwot przychodów powodująch ich zmniejszenie lub zawieszenie
- Zawieszanie prawa do renty socjalnej
- Zmniejszanie i zawieszanie emerytury oraz renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej
- ZUS w internecie
- Łączenie renty socjalnej z rodzinną